OKUR BÜLTENİ

Trump'tan NATO'ya ağır salvo! Haşmet Babaoğlu yazdı...

20-01-2017 13:50

Biz, yeni anayasa, başkanlık sistemi, Reina saldırısı gündemler ile içe kapanmışken, dışarıda adeta kıyamet kopuyor. Haşmet Babaoğlu, tüm ustalığı ile dış siyaseti yorumladı.

Son aylar bizim için oldukça ağır geçiyor. Çok kritik olan anayasa ve başkanlık sisteminin yanı sıra, art arda gerçekleştirilen terör saldırıları ile yüreğimiz dağlanıyor. Biz pek tabi bunlarla meşgulken dışarıdaki olaylardan yeterince kendimize pay çıkaramıyoruz.

Sabah Gazetesi yazarlarından yılların kalemi Haşmet Babaoğlu, dış siyaseti köşesine taşıdı. Oldukça gürülütülü bir şekilde başkan seçilen Donald Trump, şimdiden hem yandaşlarıya hem karşıtlarıyla oldukça hareketli bir siyaset yapacağını hepimize gösterdi. Ancak geçtiğimiz gün NATO için kullandığı cümle oldukça ağırdı.

ABSOLETE!

Usta kalem Babaoğlu'nun da dediği gibi 'köhne bir yapı' olarak karşılığı olan 'absolete' kelimesi, Trump tarafından NATO için kullanıldı. Bunun hemen ardından Avrupalı siyasetçiler üzüntülerini dile getirdi. Peki Trump ne demek istedi?

Babaoğlu bu durumu açıklarken ABD'nin ve Trump'ın, dünyanın en önemli kalkan gücü olan NATO'dan vazgeçmesinin mümkün olmadığını söylüyor. Aynı şekilde ABD'yi dünya siyasetinden çekmesi de mümkün değil. O halde Trump'ın istemediği şey NATO değil, NATO'nun içindekiler! 

Trump ile küreselciler (global finans oligarşisi) ciddi derecede anlaşmazlık içindeler. Bu sebeple Trump onları hedef alıyor. Ancak ortaya çıkan ilginç bir gerçek var ki küreselciler, medya ve ekonomi gücünün dışında yeni bir güç edinmiş. O da NATO, yani ordu gücü. Hal böyle olunca Trump , anlaşamadığı bir grubun kontrol ettiği NATO'yu istemiyor. Temizlemek için de elinden geleni yapacak gibi...

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

YAZARLAR
Ahmet Kekeç

Ahmet Kekeç

Sessiz sedasız devrim
Ahmet Taşgetiren

Ahmet Taşgetiren

YPG babasının hayrına mı?
Ali Erkan Kavaklı

Ali Erkan Kavaklı

Okuma tutkusu
Engin Ardıç

Engin Ardıç

Meşru Kemal
Ergün Diler

Ergün Diler

Kılıç dansı
Fatma Barbarosoğlu

Fatma Barbarosoğlu

Küfür ile şükür arasında...
Haşmet Babaoğlu

Haşmet Babaoğlu

Günümüz çocukları...
Hüseyin Gülerce

Hüseyin Gülerce

F. Gülen tam bir sosyopat
Kurtuluş Tayiz

Kurtuluş Tayiz

2019 hesapları
M. Fatih Çıtlak

M. Fatih Çıtlak

Hoşça bak zâtına...
Nagihan Alçı

Nagihan Alçı

Sibel Eraslan

Sibel Eraslan

Yavuz Bahadıroğlu

Yavuz Bahadıroğlu

Osmanlı ailesinde iftar zamanı
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

OKUR BÜLTENİ Haberin devamı için tıkla... [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    haberturkmen.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181