OKUR BÜLTENİ

Asıl hastalık orada!

18-01-2017 15:27

Kış aylarının en soğuk günlerini yaşıyoruz. Herkes soğuktan kapalı ortamlara kaçarak hastalıktan korunmaya çalışıyor. Ancak işte tam bu noktada yanılabiliriz.

Sabah Gazetesi güçlü kalemi Yrd. Doç. Dr. Halit Yerebakan, soğuk günler için önemli ip uçları verdi.

Mevsim normal sıcaklıklarının altına düştüğümüz şu günlerinde, haslığın dışarıda değil, içeride olduğunu vurguladı. İnsanalar, soğuk ortamlardan kaçıp, sıcak olan ev ve ya ofis ortamlarına geçince korunduklarını zannedebilirler. Ancak gerçek tam tersi. Yani kapalı ve sıcak ortamlar korumadıkları gibi bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarırlar.

Dr. Yerebakan, "Kış aylarında kişiden kişiye geçen en tehlikeli hastalıklardan biri de zatürredir. Ancak zatürre mikrobunu alan herkes zatürre olmaz. Kimi bünyelerde hafif öksürük ve ateşle atlatılabilir. Son derece ciddi sonuçlar doğurabilen bu hastalık, ilgili virüsün vücuda girmesiyle başlar. Bu bakteri ve virüsler, sıcağın etkisiyle bozulan yiyeceklerden, kirli sudan, egzoz gazı gibi çevreyi kirleten gazları solumaktan bulaşabilir." diyerek, okuyucularını uyardı.

ZATÜRRE HAFİFE ALINMAMALI

Usta kalemin en üzerinde durduğu konu zatürre meselesi. İnsanların bu konuda biraz rahat davrandıklarını belirten Yerebakan, "Zatürreden korunma yöntemleri denildiğinde akla ilk gelen, zatürre aşısı olarak bilinen pnömokok aşısıdır. Bu aşı, koruyucu etkileri bilinen kuvvetli bir seçenektir. Ancak herkese yapılması gereklidir gibi bir ifade kullanmayız. Pnömokok aşısı, zatürreye yol açtığı kesinleşen 23 tip mikroorganizmaya karşı geliştirilmiştir. " diyerek korunma yöntemleri konusuna dikkat çekti.

KAPALI ORTAMLAR TEHLİKELİ

Sıcak ofis ortamları aslında kişiden kişiye geçen hastalıklar için davetiye çıkarıyor. Bu durum farkedilmesi zor bir hadise.  Ancak iş gereği bu ortamlara girmek zorunda olduğumuzu da göze alarak, dikkat etmemiz gerekenleri şu şekilde sıralıyor:

"Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için ilk kural, ellerinizi sıklıkla yıkamaktır. Doktorunuza danışmak kaydıyla aşı yaptırmak da korunmak için en geçerli önlemler arasında yer alır. Özellikle kış aylarında selamlaşma şeklinizi değiştirin ve tokalaşmak, sarılmak ya da öpüşmekten vazgeçin. Ortak alanlara temastan kaçının. Kapı kolları ve benzer yüzeylere mümkünse arada mendil gibi malzemeler varken dokunun ya da mümkünse kapıyı açmak için ayağınızı kullanın. Ofisinizin düzenli temizlendiğini kontrol edin."

 

Etiketler : Asıl - hastalık - orada! -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !

YAZARLAR
Ahmet Kekeç

Ahmet Kekeç

Sessiz sedasız devrim
Ahmet Taşgetiren

Ahmet Taşgetiren

YPG babasının hayrına mı?
Ali Erkan Kavaklı

Ali Erkan Kavaklı

Okuma tutkusu
Engin Ardıç

Engin Ardıç

Meşru Kemal
Ergün Diler

Ergün Diler

Kılıç dansı
Fatma Barbarosoğlu

Fatma Barbarosoğlu

Küfür ile şükür arasında...
Haşmet Babaoğlu

Haşmet Babaoğlu

Günümüz çocukları...
Hüseyin Gülerce

Hüseyin Gülerce

F. Gülen tam bir sosyopat
Kurtuluş Tayiz

Kurtuluş Tayiz

2019 hesapları
M. Fatih Çıtlak

M. Fatih Çıtlak

Hoşça bak zâtına...
Nagihan Alçı

Nagihan Alçı

Sibel Eraslan

Sibel Eraslan

Yavuz Bahadıroğlu

Yavuz Bahadıroğlu

Osmanlı ailesinde iftar zamanı
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

OKUR BÜLTENİ Haberin devamı için tıkla... [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    haberturkmen.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181