OKUR BÜLTENİ

Sosyal medyada kıyaslama yarışı! Nereye gidiyoruz? Haşmet Babaoğlu yazdı...

04-02-2017 03:20

Sosyal medya uygulamaları herkesin olmazsa olmazı haline geldi. Kendini ifade edebilmenin ötesine geçen durumlar arttı. Usta yazar Haşmet Babaoğlu, sosyal medya ile alakalı çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Artık herkes, sosyal olmak için yeni çağın uygulamalarını kullanıyor. Sosyallik mi, yoksa asosyallik mi? tartışmalarının altında durum devam ediyor. Haşmet Babaoğlu, oldukça ilginç bir yazı kaleme aldı.

KAYKAY ÖRNEĞİ

Babaoğlu yazısına sosyal medyadan bir örnekle başlıyor: "Facebook'ta iki yaşında bir çocuğun kaykay yaparken fotoğrafına rastladım. İlk başta ne saçmalık dedim ama bir türlü o görüntüyü zihnimden uzaklaştıramadım. Dört yaşındaki oğlum hiç böyle şeyler yapamıyordu. Oğlumu da böyle fotoğraflamak ne harika olurdu!
Babasına söyledim. Sonrası mı? Babası kaykaya koymuş tam fotoğraf çekimi için hazırlanmışken oğlum düşüp ağlamaya başladı ve her şey berbat oldu."

KIYAS, HASET VE HINÇ!

Usta yazar Babaoğlu, sosyal medyanın kıyas, haset ve hınç duygularını körüklediğini ve bu durum dünyada artık tartışılmaya başlandığını belirtti. Yazar, 'bu tip şeyler olur' söyleminden öte çok vahim hikayeler duyduğunu belirtiyor. Bunlardan bir örnek daha veriyor: Dokuz yaşındaki kızının Instagram'a koyduğu doğum günü fotoğrafları soluk kaldı diye oturup günlerce gözyaşı döken bir anne anlattılar ki, fena! Neymiş kızının akranlarının doğum günü fotoğrafları daha gösterişliymiş! Kızmak çok kolay. Peki ya bütün olay zaten bu çerçevede dönüyorsa? Neyse ki yaşadıkları şehirden apar topar İstanbul'a gelip boğaz kıyısında kızlarına bol fotolu bir kutlama daha yapmışlar da, rahatlamışlar.

HANGİ KİŞİSELLİK?

"Sürekli bir kıskançlık içinde kendimizi insanlarla kıyaslamaya mecbur muyuz?" diyor yazar Babaoğlu. Ardından bir arkadaşından bahsediyor: Geçenlerde genç bir arkadaşım Instagram'a hayatından kesitler aktarmaktan vazgeçtiğini söyledi. Oysa kendini dikkatle takip edilen bir hikâye kahramanı gibi görmeyi seviyordu.

Ne oldu, diye sordum.
"Neden bana haber vermeden oraya gitmedin, nereden para buldun da onu aldın sorularından ve bunları bahane eden arkadaşlarımın küslüklerinden yoruldum" dedi.

TABLO!

Örnekler o kadar çok ki, durum vahim bir hal almış. Bitmek tükenmek bilmeyen bir yarış halinin olduğunu belirten Haşmet Babaoğlu, sonunun nereye varacağını kestiremiyor. Davranış bilimi uzamanlarının ise sosyal medyayla ilgili yaptığı "abartmamak kaydıyla kişisel gelişimin olmazsa olmaz şartı" yorumlarına ise ateş püsküren Babaoğlu sordu:

Ne gelişimi yahu!
Hangi kişisellik?

YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !

YAZARLAR
Ahmet Kekeç

Ahmet Kekeç

Sessiz sedasız devrim
Ahmet Taşgetiren

Ahmet Taşgetiren

YPG babasının hayrına mı?
Ali Erkan Kavaklı

Ali Erkan Kavaklı

Okuma tutkusu
Engin Ardıç

Engin Ardıç

Meşru Kemal
Ergün Diler

Ergün Diler

Kılıç dansı
Fatma Barbarosoğlu

Fatma Barbarosoğlu

Küfür ile şükür arasında...
Haşmet Babaoğlu

Haşmet Babaoğlu

Günümüz çocukları...
Hüseyin Gülerce

Hüseyin Gülerce

F. Gülen tam bir sosyopat
Kurtuluş Tayiz

Kurtuluş Tayiz

2019 hesapları
M. Fatih Çıtlak

M. Fatih Çıtlak

Hoşça bak zâtına...
Nagihan Alçı

Nagihan Alçı

Sibel Eraslan

Sibel Eraslan

Yavuz Bahadıroğlu

Yavuz Bahadıroğlu

Osmanlı ailesinde iftar zamanı
ED�T�R�N SE�T�KLER�

OKUR BÜLTENİ Haberin devamı için tıkla... [Künye]   [İletişim]   [Kullanım ve Gizlilik şartları]   [Rss]    haberturkmen.com Doğan Haber Ajansı abonesidir.

Adres: Başakşehir 1. Etap A-2 Blok D:3 Başakşehir - İSTANBUL
İletişim: (0212) 552 8181